Co powinien zawierać idealny krem do stóp?

Moim zdaniem obligatoryjne są dwa składniki:

mocznik oraz kwas mlekowy.

Mocznik to bardzo prosty związek chemiczny, pod względem chemicznym jest to diamid kwasu węglowego, powstaje z połączenia amoniaku i kwasu węglowego. Mocznik wydzielany jest przez nas codziennie i znajduje się w pocie. Wydzielany jest przez rodzaj gruczołów zwany gruczołami ekrynowymi, które funkcjonują na ciele człowieka całe życie. W przeciwieństwie do gruczołów apokrynowych, których funkcjonowanie zaczyna się dopiero w wieku dojrzewania. Jest składnikiem NMF (natural moisturising factor), czyli naturalnego czynnika nawilżającego.

Mocznik ma zdolność wiązania wody w naskórku, czyli wykazuje działanie nawilżające, penetruje do warstwy rogowej naskórka  (pokonując barierę płaszcza hydrolipidowego) tym lepiej, im lepiej uwodniona jest skóra.

Mocznik jest zazwyczaj niestabilny w roztworze wodnym i uwalna stopniowo amoniak, wydzialając przy tym charakterystyczną woń. Jeśli robimy krem do stóp w domu i używamy roztworu mocznika, to dobrze jest dodać  kwas mlekowy (w stężeniu 4-10%), aby mocznik nie zaczął się rozkładać. Do 10% mocznik wykazuje działanie nawilżające, w wyższych stężeniach (a maksymalne stężenie to 30%), wykazuje działanie keratolityczne, czyli złuszczające.

A czym jest kwas mlekowy?

Jest to również fizjologiczny składnik naszego potu. Pod względem chemicznym jest to alfahydroksykwas (AHA), czyli tak zwany kwas owocowy. Kwasy owocowe działają keratolitycznie oraz rozjaśniają i nawilżają naskórek. Rozluźniają komórki najbardziej zewnętrznej warstwy naskórka, warstwy rogowej i ułatwiają jej złuszczanie. Dzięki temu następuje wygładzenie naskórka i zwiększenie jego przepuszczalności dla składników odżywczych i regenerujących. Tak działają w stężeniu do 4%. W wyższym stężeniu mają wpływ na skórę właściwą.

To zestawienie działa świetnie na stopy, a jednak stosuje je niewielu producentów. Nie dość, że kwas mlekowy stabilizuje działanie mocznika, to jeszcze te dwa składniki świetnie razem zachowują się w kremie. Jednym z preparatów dostępnych na rynku zawierających kwas mlekowy oraz mocznik jest Cerkoderm 15 – zawiera on 15% mocznika oraz 4,5% kwasu mlekowego. Ja w swoim kremie zastosowałam 15% mocznika oraz 3% kwasu mlekowego. Oraz inne cudowności :), ale o tym w kolejnym poście.