Cześć!

Czy wiesz, że kwasy hydroksylowe to bardzo pomocne substancje, jeśli chcesz wyrównać kolor skóry i pozbyć się przebarwień?

Jeśli jesteś ciekawa jak działa na skórę kwas glikolowy – zajrzyj do poprzedniego artykułu: https://www.naturalnapielegnacja.com/przebarwienia-cd-alfa-hydroksykwasy-kwas-glikolowy/.

Za pomocą kwasu glikolowego możesz ujednolicić cerę i pobudzić fibroblasty do pracy.

Fibroblasty to komórki w skórze właściwej odpowiadające za produkcję kolagenu. Kwas glikolowy ma małą cząsteczkę i dlatego dobrze wnika w głąb skóry i pobudza fibroblasty do tego, aby produkowały więcej kolagenu. A więcej kolagenu to bardziej jędrna skóra. Kwas glikolowy zwiększa też produkcję kwasu hialuronowego w skórze 😊 Jednym słowem – samo dobro, warto się nim zainteresować 😉

Kwas glikolowy z pewnością zainteresuje Cię, jeśli masz przebarwienia, a także chcesz ujędrnić skórę (uwaga! – ten efekt wystąpi tylko przy odpowiednio długim stosowaniu).

Z kolei, jeśli Twoja skóra się przetłuszcza i borykasz się z trądzikiem, to myślę, że zainteresuje Cię inny kwas – kwas salicylowy. Będzie także działał na przebarwienia, ponieważ złuszcza warstwę rogową naskórka.

Kosmetyki z kwasem salicylowym, podobnie jak z kwasem glikolowym, możemy zakupić gotowe albo pokusić się o ich przygotowanie w domu z półproduktów kosmetycznych.

Jeśli interesujesz się recepturą kosmetyczną i lubisz robić własne kosmetyki, to mam dla Ciebie ważną wiadomość – kwas salicylowy bardzo słabo rozpuszcza się w wodzie. Jest za to dobrze rozpuszczalny w etanolu i glikolu propylenowym. Weź to pod uwagę, jeśli będziesz chciała przygotować kosmetyk z zawartością kwasu salicylowego.

Jeśli z kolei lubisz robić własne kosmetyki i chcesz stosować jak najmniej przetworzone substancje, to na pewno zainteresuje Cię ekstrakt z kory wierzby białej. Kwas salicylowy występuje w postaci naturalnej w korze wierzby i topoli.

Ekstrakt z wierzby białej możesz kupić w sklepach z półproduktami kosmetycznymi (Salix Alba Bark Extract). Jest to ekstrakt standaryzowany, czyli o sprawdzonej zawartości salicyny – to po prostu połączenie kwasu salicylowego z glukozą.

Być może będziesz chciała właśnie z nim wykonać swoje kosmetyki – też jest polecany do skóry trądzikowej i tłustej, jest łagodniejszy w działaniu niż sam kwas salicylowy i rozpuszcza się bez problemu w wodzie.

Kwas salicylowy działa bakteriostatycznie, to znaczy utrzymuje w ryzach bakterie odpowiedzialne za powstawanie trądziku i przestają się one mnożyć.

Jeśli widzisz, że Twoja skóra jest gruba, poszarzała, o nierównym kolorycie, być może potrzebujesz właśnie preparatu z kwasem salicylowym. Kwas salicylowy w niższych stężeniach będzie regulował rogowacenie skóry, a w wyższych stężeniach będzie ją złuszczał.

Kwas salicylowy rozpuszcza się w tłuszczach i dzięki temu przenika przez warstewkę tłuszczu, która naturalnie pokrywa naszą skórę. Dzięki temu wnika głębiej w skórę i jest w stanie ją oczyścić.

Pomaga w walce z zaskórnikami i zanieczyszczonymi porami skóry.

Jeśli stosowałaś kwasy AHA, to pewnie wiesz, że po nałożeniu ich na skórę możesz odczuwać pieczenie czy szczypanie, ewentualnie zaczerwienienia. Kwas salicylowy jest pozbawiony takich działań.

Jednak jeśli jesteś uczulona na aspirynę, nie stosuj kwasu salicylowego! Aspiryna to kwas acetylosalicylowy, więc sam kwas salicylowy też będzie dla Ciebie działał jak alergen.

Jeśli zdecydujesz się na używanie kwasu salicylowego nawet w niskim stężeniu, to pamiętaj, żeby zawsze – nawet w pochmurne dni – nakładać na skórę stabilne filtry chemiczne o szerokim spektrum działania. W ten sposób zabezpieczysz swoją skórę, która podczas stosowania kwasu salicylowego będzie uwrażliwiona na słońce.

W kosmetykach do użytku domowego zazwyczaj nie znajdziesz wysokiego stężenia kwasu salicylowego. Jest to od 0,5 do  maksymalnie 2%.

Jeśli masz skórę tłustą, która produkuje dużo sebum – dobrym pomysłem może być dla Ciebie używanie preparatu do mycia zawierającego kwas salicylowy. Kwas salicylowy dobrze wnika w głąb porów i rozpuszcza sebum zalegające w porach. Kwas salicylowy znajdziesz na przykład w dwóch preparatach do oczyszczania z rodziny Sylveco:

  1. Vianek Normalizujący żel myjący do twarzy.

Tutaj mamy też ekstrakt z kory wierzby białej i właśnie kwas salicylowy. Dodatkowo, delikatne detergenty oraz olejek eukaliptusowy.

  1. Duetus Żel myjący do twarzy:

Tutaj oprócz kwasu salicylowego, mamy też kwas mlekowy. Tak samo jak poprzednik z Vianka, zawiera naturalne olejki eteryczne o działaniu normalizującym pracę gruczołów łojowych oraz przeciwtrądzikowym np. olejek tymiankowy.

Jeśli żele myjące zawierające kwas salicylowy będą dla Was zbyt silne, możecie ich używać na przykład co drugi dzień, na zmianę z innym delikatnym preparatem do oczyszczania twarzy.

Jeśli zdecydujesz się na używanie kosmetyków z kwasem salicylowym, weź pod uwagę, że istnieje szereg przeciwskazań przy jego stosowaniu.

Nie powinnaś stosować preparatów z kwasem salicylowym w przypadku aktywnej opryszczki, zmian ropnych na skórze, przy podrażnionej skórze, również jeśli posiadasz na skórze liczne znamiona barwnikowe albo leczysz się doustnie pochodnymi witaminy A (retinoidami np. izotretinoiną). Te przeciwwskazania mają znaczenie głównie, gdy stosujesz peelingi z kwasem salicylowym, o wyższym stężeniu kwasu.

To już wszystko na dziś, mam nadzieję, że Cię zaciekawiłam i weźmiesz pod uwagę włączenie kwasu salicylowego do Twojej codziennej pielęgnacji.

Pozdrawiam Cię serdecznie,

Ania